Logo Miasto Sępopol

O GMINIE

Gmina Sępopol położona jest w północno-wschodniej Polsce z granicą północną stanowiącą granicę Państwa z Obwodem Kaliningradzkim. Gmina Sępopol stanowi wschodnią część powiatu bartoszyckiego województwa warmińsko-mazurskiego. Miastem wojewódzkim jest Olsztyn (84 km), powiatowym Bartoszyce (17km).

Gmina Sępopol leży na terenie Równiny sępopolskiej, która wchodzi w skład Niziny Staropruskiej. Cechą charakterystyczną regionu jest dobrze rozwinięty system dolin erozyjnych rzek Łyny i Guber i ich dopływów oraz stosunkowo małe urozmaicenie rzeźby terenu. Obszar gminy wynosi łącznie 246,58 km2. Powierzchnia gminy znajduje się średnio na wysokości 40-50 m n.p.m. o najwyższym punkcie 92,6 m w okolicach wsi Gulkajmy i najniższym 27,2 m n.p.m. w  dolinie rzeki Łyny przy granicy państwa. Cechą charakterystyczną regionu jest mała ilość zagłębień bezodpływowych (stawów) i zupełny brak jezior.

Przyroda

Dobrze rozwinięty system rzek Łyny i Guber oraz ich dopływy tworzą malownicze obszary chronionego krajobrazu zachęcające do uprawiania turystyki kajakowej. Unikatowa przyroda, cenne zabytki architektury są ciekawym elementem wycieczek krajoznawczych, a położenie, z dala od ruchliwych dróg sprawia, że można tu wypocząć i  cieszyć się urokami okolicy.

Obszary chronione:

Na terenie Gminy Sępopol występują:

-Obszar chronionego krajobrazu „Dolina Dolnej Łyny” przebiegający na terenie gminy pasem o zróżnicowanej szerokości doliną rzeki Łyna obejmując swym zasięgiem jeden z największych kompleksów leśnych w okolicach wsi Wiatrowiec.

-Obszar chronionego krajobrazu „Dolina Rzeki Guber” na terenie gminy Sępopol występuje w dwóch fragmentach. Pierwszy z nich usytuowany jest na południe od miejscowości Lwowiec i oprócz doliny rzeki Guber obejmuje okolice dolnego odcinka rzeki Mamlak, a drugi znajduje się na południe od miejscowości Prętławki i obejmuje fragmenty kompleksu leśnego położonego przy wschodniej granicy gminy.

-Obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 pod nazwą „Warmińskie bociany” obejmujący obszar 20 156,6 ha południowo-zachodnich krańców gminy i miasta Sępopol, co stanowi 81,7% powierzchni całej gminy.

Flora

Lasy i tereny zadrzewione zajmują powierzchnię 4 722 ha, co stanowi 19,5 % ogólnej powierzchni gminy. Lasy o charakterze zbliżonym do naturalnego zajmują powierzchnię około 183,9 ha, na które składają się lasy świeże i bory wilgotne, a zawarty w nich drzewostan dębowy niejednokrotnie przekracza wiek stu lat. Na terenie gminnych obszarów leśnych zarejestrowano występowanie licznych gatunków roślinnych objętych ścisłą ochroną, d których należą: barwinek pospolity, bluszcz pospolity, rosiczka okrągłolistna, śnieżyczka przebiśnieg i widłak jałowcowaty.

Na terenie Gminy Sępopol znajduje się 17 pomników przyrody. Drzewa pomnikowe zlokalizowane są na terenach parków dworskich (Judyty, Gaj, Masuny), ale także na terenach leśnych (Wiatrowiec, Gaj) i gruntach właścicieli prywatnych (Retowy, Gierkiny). Na szczególną uwagę zasługuje zespół 8 dębów położonych na terenie użytków zielonych przy drodze Szczurkowo-Bartoszyce.

Fauna

Na terenie gminy fauna reprezentowana jest przez bogatą i zróżnicowaną gatunkowo ilość zwierząt, wśród której dominują gatunki chronione. Podnosi to w sposób istotny walory przyrodnicze regionu. Na szczególną uwagę zasługuje populacja bociana białego z największymi koloniami tych ptaków w miejscowościach Szczurkowo i Lwowiec . kolonie te należą do największych kolonii bociana białego w Polsce. Do najcenniejszych gatunków ptaków jakie występują na terenach leśnych należy bocian czarny i orlik krzykliwy. Oprócz ptaków na uwagę zasługuje stosunkowo duża populacja bobra europejskiego występującego głownie nad rzeką Łyną i Guber i ich dopływami.

Zabytki

Na terenie Sępopola na szczególną uwagę zasługuje objęte ochroną konserwatorską urbanistyczne założenie miasta położone bardzo malowniczo w zakolu rzeki Łyny.

Godne uwagi w mieście Sępopol są:

 • Gotycki kościół pw. św. Michała Archanioła z 1360-1370 roku z bogato zdobionym ołtarzem głównym z 1668 roku, halowy, trzynawowy z basztą narożną. W odrestaurowanej wieży kościelnej jest taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta i okolicy. Znajduje się tam również muzeum parafialne posiadające w swoich zbiorach eksponaty dotyczące dziejów miasta i okolic.
 • Pozostałości murów miejskich z około 1372 roku, które wielokrotnie ratowały mieszkańców przed najazdem wrogów, głównie Krzyżaków;
 • Staropruskie grodzisko;
 • Secesyjna wieża ciśnień z 1912 r.;
 • Klasycystyczne kamieniczki z XVIII-XIX w.

Do najcenniejszych obiektów architektonicznych gminy Sępopol należą:

 • Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej we Lwowcu ufundowany w 1373 r. murowany z cegły na podmurówce kamiennej wieżą zwieńczoną szczytami sterczynowymi z półkolistymi sercowatymi blendami z ołtarzem pochodzącym z ok. 1500 r.
 • Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lipicy wzniesiony w stylu gotyckim w XIV w. murowany częściowo z kamienia polnego, a częściowo z cegły z amboną z 1596 r., ołtarzem barokowym, organami z okresu rokoko.
 • Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Dzietrzychowie w stylu gotyckim z XV w. z drewniana wieżą z XVIII w.
 • Grekokatolicka cerkiew p.w. Narodzenia Najśw. Marii Panny w Ostrym Bardzie wyposażona w pełny ikonostas w konwencji staropruskiej.
 • Pałac w Judytach (Pałac rodu von Kunheim) wykonany w stylu neogotyckim i klasycystycznym. Przy głównym podjeździe do pałacu znajdują się dwa odlewy lwów naturalnej wielkości, odlane z brązu, zakupione na wystawie w Paryżu w 1889 roku. - Lew czuwający i Lew śpiący.

 

Burmistrz zaprasza

Irena Wołosiuk

Przyjęcia interesantów:  poniedziałek-piątek w godz. pracy Urzędu

Sonda

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Miejski w Sępopolu

ul. 11 Listopada 7
11-210 Sępopol
tel.: 89 761 31 81
fax: 89 679 08 21
e-mail: sepopol@sepopol.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.