Logo Miasto Sępopol

Turystyka

Wykonanie map: Ewa Pisarska

Turystyka wodna na rzece Łynie

Charakter rzeki przepływającej przez Nizinę Sępopolską zmienia się. Wzrasta szerokość koryta i napełnienie, zmniejszają się spadek i prędkość wody. Dolina rzeki mająca w górnym i środkowym biegu szerokość od kilkunastu metrów do około 2 km, rozszerza się do ponad 5 km. Łyna w Stopkach w niczym nie przypomina rzeki z Olsztyna czy Lidzbarka Warmińskiego. Za Stopkami dochodzi do około 200 metrów szerokości. Do granicy jest zaledwie 4 kilometry. Rzeka prawie na całej długości silnie meandruje, czemu towarzyszy erozja boczna i zmiany trasy koryta. Łyna daje dużo możliwości rozwoju turystyki w rejonie. W miejscowości Sępopol i Stopki usytuowane są stanice wodne. Można wypożyczyć łódkę lub kajak. Przygotowane są wiaty oraz wydzielone  miejsce do grillowania. Dużą atrakcją jest katamaran, mogący zabrać na pokład 12 osób. Właściciel tego oryginalnego statku chętnie pływa z turystami aż do samej granicy z Rosją. W ofercie turystycznej Sępopola istnieje również możliwość wynajmu łodzi "Perła Sępopola", która pływa po rzece Łynie na różnych trasach. Łyna jest niezwykle interesującym pod każdym względem szlakiem. Spływ po tej największej rzece Warmii i Mazur może dostarczyć  turystom niezapomnianych emocji. Trasa jest bardzo urozmaicona i pozwala zadowolić turystów o różnych upodobaniach.   

                                                                        

Turystyka rowerowa

Przez gminę Sępopol przebiegają 3 szlaki rowerowe:

Szlak „Doliny rzeki Łyny” (31,5 km), który rozpoczyna się w granicach miasta Bartoszyce, dalej biegnie przez Sępopol, Smolankę, Turcz, Liski i wraca do Bartoszyc. Szlak na całej długości prowadzi po drogach asfaltowych o dobrej nawierzchni. Krajobraz jest równinny, urozmaicony niewielkimi kompleksami leśnymi.

Szlak „Pogranicza” (34 km) rozpoczyna i kończy się w Sępopolu. Początkowo prowadzi w kierunku zachodnim i przebiega tak jak szlak „Doliny Łyny”. Od miejscowości Skitno prowadzi w kierunku północnym w stronę granicy państwa w Szczurkowie. Następnie przebiega w kierunku wschodnim wzdłuż granicy z Rosją. Od miejscowości Ostre Bardo skręca na południe i prowadzi do Sępopola. Szlak jest ciekawy krajoznawczo. Przebiega przez Judyty, Szczurkowo, Ostre Bardo. W miejscowości Judyty znajduje się zabytkowy pałac, który został wybudowany w II połowie XIX w. w stylu neogotyckim i klasycystycznym wraz z parkiem i folwarkiem. W Szczurkowie natomiast znajduje się liczne skupisko gniazd bociana białego, a w Ostrym Bardzie znajduje się cerkiew.                                                                                     

Szlak „Bociana białego” (29 km) rozpoczyna się i kończy w Sępopolu. Szlak stanowi dwie zamknięte pętle tworzące rozciągniętą tzw. „ósemkę”. Cała trasa przebiega przez wschodnią część gminy Sępopol. Najciekawsze miejscowości na trasie to Lwowiec i Dzietrzychowo.

Ponadto Gmina Sępopol przystąpiła do projektu pn. „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – województwo warmińsko-mazurskie”. W ramach projektu umieszczono oznakowania tras i wybudowano Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR), który wyposażony został w stojaki na rowery. Baza postojowa MOR znajduję  się  w centrum miasta, w pobliżu Urzędu Miejskiego i Urzędu Pocztowego.

                                                                                                                          

Godne uwagi w mieście i gminie Sępopol są:

 • Gotycki kościół pw. św. Michała Archanioła z 1360-1370 roku z bogato zdobionym ołtarzem głównym z 1668 roku, halowy, trzynawowy z basztą narożną. W odrestaurowanej wieży kościelnej jest taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta i okolicy. Znajduje się tam również muzeum parafialne posiadające w swoich zbiorach eksponaty dotyczące dziejów miasta i okolic.

 • Pozostałości murów miejskich z około 1372 roku, które wielokrotnie ratowały mieszkańców przed najazdem wrogów, głównie Krzyżaków;

 • Staropruskie grodzisko;

 • Secesyjna wieża ciśnień z 1912 r.;

 • Klasycystyczne kamieniczki z XVIII-XIX w.

Do najcenniejszych obiektów architektonicznych gminy Sępopol należą:

 • Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej we Lwowcu ufundowany w 1373 r. murowany z cegły na podmurówce kamiennej wieżą zwieńczoną szczytami sterczynowymi z półkolistymi sercowatymi blendami z ołtarzem pochodzącym z ok. 1500 r.
 • Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lipicy wzniesiony w stylu gotyckim w XIV w. murowany częściowo z kamienia polnego, a częściowo z cegły z amboną z 1596 r., ołtarzem barokowym, organami z okresu rokoko.
 • Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Dzietrzychowie w stylu gotyckim z XV w. z drewniana wieżą z XVIII w.
 • Grekokatolicka cerkiew p.w. Narodzenia Najśw. Marii Panny w Ostrym Bardzie wyposażona w pełny ikonostas w konwencji staropruskiej.
 • Pałac w Judytach (Pałac rodu von Kunheim) wykonany w stylu neogotyckim i klasycystycznym. Przy głównym podjeździe do pałacu znajdują się dwa odlewy lwów naturalnej wielkości, odlane z brązu, zakupione na wystawie w Paryżu w 1889 roku. - Lew czuwający i Lew śpiący.

Zdjęcia autorstwa Grzegorza Borowskiego

 

Burmistrz zaprasza

Irena Wołosiuk

Przyjęcia interesantów:  poniedziałek-piątek w godz. pracy Urzędu

Sonda

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Miejski w Sępopolu

ul. 11 Listopada 7
11-210 Sępopol
tel.: 89 761 31 81
fax: 89 679 08 21
e-mail: sepopol@sepopol.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.