Logo Miasto Sępopol

News

News zdjęcie id 316

I odyseja historyczna "Dawno Temu w Barcji"

04.08.2017

Diwan Klekin, wódz średniowiecznej Barcji czyli krainy historycznej, w której leży Sępopol, na dwa dni przejął władze w miasteczku. Dzięki temu mieszkańcy i goście zobaczyli średniowieczną osadę, walki wojów i stragany pełne jadła. Wszystko podczas I Odysei Historycznej Dawno temu w Barcji, którą zorganizował miejscowy samorząd.

Imprezę rozpoczęła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury wystawą „Skarby ziemi wydarte”, gdzie swoje zbiory zaprezentowali pasjonaci historii z Bartoszyckiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne "Rosenthal". Następnie podczas konferencja naukowej „Barcja w średniowieczu” prelegenci przedstawili dzieje dawnego Sępopola i okolic. Tomasz Miroński odpowiedział na pytanie: "Czy Sępopol leży na Warmii?", Dzieje rosyjskiej Barcji przedstawił dr Siergiej Błagow, historyk z Kaliningradzkiego Uniwersytetu Technicznego. Z sylwetką głównego bohatera imprezy — Diwana Klekina, wódza Bartów zapoznał sępopolan i gości mgr Jerzy Necio, historyk z Kamińska. Na zakończenie dr Jerzy Marek Łapo z węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej, referatem "Z dziejów bajecznych Sępopola i okolic" potwierdził, że z okolic Sępopola pochodzi wiele ciekawych, aczkolwiek zapomnianych, podań i legend. Po dawce historycznej wiedzy Diwan Klekin, wódz Bartów na dwa dni przejął władzę w Sępopolu. W jego rolę wcielił się Tomasz Miroński, redaktor naczelny Gońca Bartoszyckiego z wykształcenia archeolog oraz pasjonat historii regionalnej i członek wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej. Klucze do bram przekazała mu Irena Wołosiuk, Burmistrz Sępopola.

Następnie wszyscy uczestnicy imprezy przemaszerowali ulicami miasteczka na przedmurze. Tu rozłożyli namioty, naszykowali stroje, jedzenie i oręż, by przygotować się do walk. Wojom towarzyszyły kobiety, które szyły ubiory i namioty, gotowały posiłek na ogniskach, wyrabiały garnki z gliny, a także wykonywały ozdoby ze skór i drewna. W osadzie pojawili się też giermkowie, wydrwigrosze, rzemieślnicy i kupcy handlujący rozmaitymi dobrami.
Ku uciesze gawiedzi odbywały się turnieje łucznicze, wojów. Każdy odważny mógł spróbować swoich sił w walce z wojem. Wiele emocji wzbudził "rzut zapałką" czyli potężną, drewnianą belką. Wzięli w niej udział wszyscy chętni, jednak najdalej rzucił Mariusz Woźniak, rzemieślnik-rekonstruktor z Drużyny Siekiera, który przyjechał na imprezę z Biskupina. Wygrał nagrodę ufundowaną przez burmistrz Irenę Wołosiuk, czyli metr przepysznej, swojskiej, kiełbasy.

— Lubię wskrzeszać piękne tradycje wieków średnich. A jeśli moje pasje chcą podziwiać inni, to zawsze mam satysfakcję — mówił zwycięzca "rzutu zapałką".

Drużyny rekonstruktorów, które wzięły udział w imprezie były z całej Polski. Do Sępopola przyjechały: Drużyna Wojów Wczesnośredniowiecznych Chmurnicy — Wojowie Grodu Łekno z Wągrowca, Drużyna Rzemieślników Wczesnośredniowiecznych Siekiera z Biskupina, 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno, Bractwo Rycerskie z Sowiecka (Rosja) oraz Drużyna Wojów Mazovia z Ostrołęki.

— Sępopol zrobił na mnie ogromne wrażenie, miasto jest przepięknie położone w zakolu rzeki i ma ciekawą historię. Trzeba ja tylko odkryć i będzie ona magnesem przyciągającym tu turystów — mówi Szymon Nowaczyk z Drużyny Rzemieślników Wczesnośredniowiecznych Siekiera z Biskupina, który z zawodu jest archeologiem i na co dzień pracuje w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Oprócz tych wszystkich historycznych atrakcji w sobotni wieczór na stadionie miejskim odbył się również koncert. Wystąpiły zespoły Czarny Ortalion, Lepszy Wariant oraz Anker.

— Chcemy, żeby nasza odyseja historyczna była cykliczna i coroczna, w trakcie której będziemy przedstawiać turystom oraz mieszkańcom  ciekawe dzieje naszego miasteczka — podkreśla Magdalena Gutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu, główna organizatorka imprezy.

Patronami honorowymi wydarzenia byli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Poseł na Sejm RP Adam Ołdakowski, Irena Wołosiuk Burmistrz Sępopola.
MGOK w Sępopolu

Galeria - kliknij tutaj

Burmistrz zaprasza

Irena Wołosiuk

Przyjęcia interesantów:  poniedziałek-piątek w godz. pracy Urzędu

Sonda

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Miejski w Sępopolu

ul. 11 Listopada 7
11-210 Sępopol
tel.: 89 761 31 81
fax: 89 679 08 21
e-mail: sepopol@sepopol.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.