Logo Miasto Sępopol

News

News zdjęcie id 326

Doroczne Święto Plonów za nami

10.09.2017

Dożynki to od wieków najważniejsze wydarzenie na polskiej wsi, a zarazem najlepsza okazja, aby wyrazić wdzięczność rolnikom za ich całoroczny trud i zebrane plony. W tym roku Święto Plonów obchodziliśmy 3 września.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła. Po jej zakończeniu barwny korowód udał się na stadion miejski. Na jego czele w pięknym powozie jechali starostowie dożynek Iwona Cieślak i Waldemar Sarna oraz Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola. Na stadionie odbył się obrzęd dożynkowy. Według obyczaju starostowie dożynek przekazali na ręce Pani burmistrz bochen chleba. Po jego pokrojeniu gospodarze podzielili się nim ze wszystkimi zgromadzonymi.

Mimo deszczowej aury na sępopolskie dożynki przybyło wielu mieszkańców gminy i zaproszonych gości.


Dożynki to przede wszystkim święto rolników, czas podziękowań za ich ciężką pracę. W tym roku kilku z nich otrzymało wyróżnienia.

Odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa na wniosek burmistrza otrzymali:

 • Elżbieta i Marek Motyka,
 • Joanna i Andrzej Mikołajczyk,
 • Ałła i Zdzisław Zarembo. 

Wyróżnienia „Zasłużony dla rozwoju rolnictwa w gminie” przyznane przez Burmistrza Sępopola odebrali:

 • Ewelina i Marcin Oleszkiewicz,
 • Renata i Robert Masiuk,
 • Joanna i Marek Dudek,
 • Dorota i Jerzy Kowalczyk,
 • Sylwia i Bogdan Tur,
 • Emilia i Stanisław Archaccy,
 • Izabela i Zbigniew Szczepura.

Podczas uroczystości miało miejsce przekazanie Gminie Sępopol defibrylatora ufundowanego przez Fundację Na Rzecz Zdrowia, działającą przy Szpitalu Powiatowym w Bartoszycach. Defibrylator wręczyła Pani Małgorzata Jadczak, Prezes Fundacji.

Swoje chwile radości w trakcie dożynek miały 3 osoby niepełnosprawne z terenu gminy. Gmina Sępopol dzięki podjętej współpracy z PCK  mogła im przekazać trójkołowy rower rehabilitacyjny. Ufundowany sprzęt pomoże tym osobom w rehabilitacji ruchowej i umożliwi aktywność fizyczną. Rowery zostały zakupione przez Warmińsko-Mazurski Oddział Okręgowy PCK w Olsztynie ze środków pozyskanych ze zbiórki butów, odzieży, pościeli, maskotek i innych tekstyliów, wrzucanych do pojemników oznaczonych logo PCK.

Zgodnie z tradycją został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. I miejsce zdobyło sołectwo Romankowo, II sołectwo Rózyna, a III sołectwo Rusajny. Nagrodę publiczności otrzymał wieniec z Różyny, który z humorem został „ośpiewany” przez jego autorów.

Już po raz drugi rozegrano Turniej „Potyczek sołeckich”. Po wielu emocjonujących konkurencjach zwycięstwo odniosło Romankowo.  Podczas Święta Plonów nie zabrakło stoisk z przepysznymi wyrobami kulinarnymi, miodem oraz sprzętem rolniczym.

Dożynki to także występy artystyczne. W tym roku na scenie zaprezentowali się „Warmianki Sępopolskie”, artyści ze Studia wokalnego „Sukces”, zespoły wokalne i taneczne z Kaliningradu, „Sonar” oraz gwiazda wieczoru zespół disco-dance „Diadem”.

Galeria - autor zdjęć G. Borowski

Galeria - zdjęcia "Goniec Bartoszycki"

 

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

Irena Wołosiuk

Przyjęcia interesantów:  poniedziałek-piątek w godz. pracy Urzędu

Sonda

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Miejski w Sępopolu

ul. 11 Listopada 7
11-210 Sępopol
tel.: 89 761 31 81
fax: 89 679 08 21
e-mail: sepopol@sepopol.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.