Logo Miasto Sępopol

News

News zdjęcie id 332

Wizyta w Lägerdorf

25.09.2017

W dniach 11-13 sierpnia delegacja gminy z Pania Ireną Wołosiuk na czele przebywała z wizytą w mieście Lägerdorf.

Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie strony niemieckiej na uroczystość zmiany nazwy placu w mieście Lägerdorf z Schippenbeil Platz na Sepopoler Platz. Data nie była przypadkowa, bowiem w tym czasie już po raz 8 odbywała sie polsko-niemiecka wymiana młodzieży, w której udzial brali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Sępopola.

Podczas pobytu w Niemczech Pani Burmistrz miała okazję rozmawiać z Burmistrzem miasta Panem Heinrichem Sülau oraz Panią Iną Marią Kunkelmoor, honorową obywatelką Sępopola. W takcie spotkań podkreślono ogromne znaczenie współpracy między miastami, szczególnie na gruncie wymiany młodzieży. Z obu stron padły deklaracje, aby te wzajemne relacje rozwijać, także w innych dziedzinach.

Warto podkreslić, że Schippenbeil Platz powstał w 1954 roku, aby zachować pamieć o niemieckich ziemiach wschodnich. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku rozpoczęto bezpośrednie spotkania Niemców ze wschodnimi sąsiadami. Ina Maria Kunkelmoor organizowała transporty z pomocą do Sępopola. W ten sposób nawiązano kontakty, które uwieńczono zawarciem partnerstwa w 1993 roku. To partnerstwo trwa do dzisiaj i utrzymuje się dzięki corocznej wymianie młodzieży.

 

W nagrodę atrakcyjny wypoczynek, czyli wymiana polsko-niemiecka młodzieży

Już po raz ósmy 20-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu przebywała na tygodniowym wypoczynku w Niemczech, a dokładnie w partnerskim Lägerdorf. Jest to licząca ok. 2,5 tysiąca mieszkańców zasobna miejscowość położona 60 km od Hamburga, od 1993 r. związana z Sępopolem umową partnerską.

Tegoroczny pobyt odbył się na zaproszenie strony niemieckiej i był współfinansowany przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Dla uczniów z gminy Sępopol wizyta była formą nagrody za osiągnięcia w nauce, aktywność i zaangażowanie w pracach SU oraz za działania na rzecz innych w formie wolontariatu.

Niemieccy partnerzy zadbali o przyjazną atmosferę  oraz różnorodne atrakcje. Bogaty program pobytu z jednej strony stwarzał możliwość bliższego poznania okolicy, w tym cementowni Holcim, miasta Itzehoe, z drugiej strony pozwalał na nawiązywanie bliższych kontaktów młodzieży ze sobą, współzawodnictwo a nawet wspólną naukę.

W Lägerdorf od kilku lat funkcjonuje młodzieżowa grupa straży pożarnej, która systematycznie podnosi swoje umiejętności ratowniczo-gaśnicze. Uczestnicy wymiany wspólnie z miejscowymi ochotnikami uczestniczyli w marszu z pochodniami.

Odbyła się również Wycieczka nad Morze Północne do miejscowości Friedrichskoog, zwiedzanie stacji fok, spacer po części wybrzeża.

Największą niespodziankę organizatorzy sprawili młodzieży wizytą w Hansapark w Sierksdorf. Jest to park rozrywki z kilkudziesięcioma atrakcjami: od rejsu łódką po morzu kwiatów, poprzez  spokojne karuzele i kolejki górskie aż po ogromne rollercoastery.

 Bogaty program pobytu został wypełniony i osiągnięto cel -  pogłębiono więzy pomiędzy polską i niemiecką młodzieżą, Polacy poznali cząstkę historii i kultury niemieckiej, codzienność i zwyczaje mieszkańców Lägerdorf. Młodzież szybko uświadomiła sobie, że ich niemieccy koledzy mają podobne zainteresowania, upodobania muzyczne, styl ubierania i sposoby spędzania czasu wolnego. Co raz mniejszą barierę stanowił język, niewidoczne były uprzedzenia, to znacznie ułatwiło nawiązanie kontaktów, a bycie ze sobą  podczas zabaw, rywalizacji i wspólnego działania dało  podłoże do zawierania  przyjaźni.

Jak podkreślają uczestnicy wypoczynku, warto było systematycznie uczyć się, osiągać dobre wyniki w nauce, bo nagroda za ten wysiłek okazała się bardzo ciekawa, bogata w przeżycia i pozytywne emocje. Najważniejsze, że już za rok zawarte znajomości będzie można odnowić podczas rewizyty w Sępopolu.

Galeria - klikni tutaj

 

Burmistrz zaprasza

Irena Wołosiuk

Przyjęcia interesantów:  poniedziałek-piątek w godz. pracy Urzędu

Sonda

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Miejski w Sępopolu

ul. 11 Listopada 7
11-210 Sępopol
tel.: 89 761 31 81
fax: 89 679 08 21
e-mail: sepopol@sepopol.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.