Logo Miasto Sępopol

News

News zdjęcie id 359

Komunikat o ASF

08.12.2017

W związku z zagrożeniem związanym z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w obwodzie kaliningradzkim Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach przygotował opracowanie na temat ASF.

            Afrykański pomór świń wywoływany przez wirusa ASF to wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików, podlegająca obowiązkowi urzędowego zwalczania. Wirus ASF nie jest chorobotwórczy dla człowieka i nie stanowi zagrożenia dla naszego życia i zdrowia, jednak poprzez nieodpowiednie zachowanie możemy przyczynić się do jego rozprzestrzeniania.
             Wirus ASF jest bardzo odporny na warunki środowiskowe i stosunkowo łatwo się roznosi. W związku z tym, że żywność pochodzenia zwierzęcego może zawierać patogeny powodujące afrykański pomór świń należy kupować  mięso i jego przetwory pochodzące z legalnego źródła. Zaopatrując się w mięso zwierząt łownych, w tym dziczyzny, należy bezwzględnie zwrócić uwagę czy pochodzi ono od podmiotów zarejestrowanych w inspekcji weterynaryjnej bądź kół łowieckich, które działają w ramach sprzedaży bezpośredniej i figurują w wykazie podmiotów  nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną. Należy zaopatrywać się w mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego od legalnych dostawców,
w tym uprawnionych do sprzedaży kół łowieckich czy indywidualnych osób, które pozyskały tuszę zgodnie z przepisami prawa łowieckiego.

         Najczęstszą przyczyną zakażenia  świń i dzików wirusem ASF jest bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, skażoną paszą, wodą lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. W związku z powyższym wszystkie odpady żywnościowe powinny być usuwane w sposób higieniczny i przyjazny dla środowiska, zgodnie z przepisami prawa i nie   mogą stanowić bezpośredniego lub pośredniego źródła zanieczyszczenia. Z tego względu odpadki żywnościowe należy wyrzucać do przeznaczonych do tego celu kontenerów i nie pozostawiać żywności w przypadkowych miejscach, zwłaszcza w lesie. Ponadto w przypadku znalezienia zwłok padłego dzika należy natychmiast poinformować właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii. Należy zachować szczególne zasady higieny, nie dotykać zwłok i pozostawić je w miejscu znalezienia.
        Zastosowanie się do powyższych zasad ograniczy ryzyko wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu bartoszyckiego.

Justyna Kowalkowska
PSSE w Bartoszycach

 

 

Burmistrz zaprasza

Irena Wołosiuk

Przyjęcia interesantów:  poniedziałek-piątek w godz. pracy Urzędu

Sonda

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Miejski w Sępopolu

ul. 11 Listopada 7
11-210 Sępopol
tel.: 89 761 31 81
fax: 89 679 08 21
e-mail: sepopol@sepopol.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.